Syndróm dráždivého čreva: Čo ho spôsobuje a ako naň?

Syndróm dráždivého čreva je diagnóza, ktorá neohrozuje život, ale dokáže ho poriadne znepríjemniť. Vyskytuje sa pomerne často. Skúsenosti s ním má necelá pätina európskej populácie, pričom omnoho častejšie – až trikrát viac než mužov – postihuje ženy. Čo to vlastne je a čo nám môže priniesť úľavu?

Syndróm dráždivého čreva (občas sa uvádza aj pod anglickou skratkou IBS) je chronická porucha trávenia, ktorú sprevádzajú príznaky ako bolesti brucha, nadúvanie, zápcha alebo hnačka, nevoľnosť, ale aj únava alebo bolesti hlavy. Obvykle ide o dlhodobejšie problémy, ktoré sa môžu ťahať aj niekoľko rokov  a opakovane sa vracajú. Ako sme si už povedali, trápi viac ženy, a to hlavne v mladom veku. U polovice pacientov boli prvé príznaky pozorované vo veku menej ako 35 rokov, u ľudí starších ako 50 rokov je výskyt týchto problémov výrazne nižší.

Wooden,Block,Form,The,Word,Ibs,With,Stethoscope.,Medical,Concept

Čo spôsobuje syndróm dráždivého čreva?

Napriek tomu, že je to časté ochorenie, nie je úplne jasné, čo ho spôsobuje. Príčin môže byť viac, napríklad nesprávna strava, príliš rýchly alebo naopak príliš pomalý prechod potravy črevami, hormonálne vplyvy, lieky, dedičnosť alebo poruchy črevnej mikroflóry. Úplne najviac sa však hovorí o súvislosti medzi dráždivým črevom a psychickou nepohodou alebo stresom. Ľudia, ktorých trápi dráždivé črevo, bývajú často úzkostlivejší a obdobie stresu a veľkého vypätia sa u nich často zhoduje s tráviacimi problémami.

Vzhľadom  na nejasnú príčinu vzniku syndrómu dráždivého čreva a príznaky, ktoré sa zhodujú s mnohými ďalšími problémami (napr. s Crohnovou chorobou alebo celiakiou), nie je vôbec jednoduché toto ochorenie rozpoznať. Lekár sa pri diagnostikovaní zaujíma okrem iného aj o vaše súčasné alebo minulé choroby, užívané lieky alebo stravovacie návyky.

Flatulence,Young,Asian,Woman,,Girl,Hand,In,Stomach,Ache,,Suffer

Druhy syndrómu dráždivého čreva

Dráždivé črevo má veľa príznakov. Všeobecne sa ale hovorí o troch druhoch tejto poruchy, podľa najčastejších problémov. Prvým z nich je dráždivé črevo s prevládajúcou hnačkou, druhým typom je dráždivé črevo s prevládajúcou zápchou, a napokon dráždivé črevo s nepravidelným vyprázdňovaním – so striedaním hnačky a zápchy.

Liečba syndrómu dráždivého čreva

Tu sa dostávame k dôležitej otázke: Čo na dráždivé črevo zaberá? Je na to nejaký liek? Bohužiaľ, neexistuje žiadny prípravok, ktorý by ako mávnutím čarovného prútika odstránil všetky problémy. Liečba je komplikovaná, zameriava sa na príznaky a tiež na fyzickú a psychickú pohodu pacienta: ďalší stres totiž problémy len prehlbuje. Tak ako sme každý iný, aj liečba môže byť veľmi individuálna.

Wooden,Block,Form,The,Word,Ibs,With,Stethoscope.,Medical,Concept

Zdravý životný štýl a pohyb sú základom

Rozhodne nič nepokazíme úpravou nášho stravovania a zdravým pohybom. Chôdza, beh, plávanie a bicyklovanie pomáhajú najmä tým, u ktorých prevláda zápcha. Psychologický prínos môže mať  napríklad joga. Čo sa týka stravy, odporúča sa vyvážená a pestrá strava – neuškodí obmedziť príjem mastných a vyprážaných jedál, alkoholu alebo kávy. Pri forme s prevládajúcou zápchou je nutné myslieť aj na dostatočný pitný režim. Dráždivé črevo sa niekedy spája s potravinovými intoleranciami. Môžete sa pozorovať a zistiť tak, ktoré potraviny vám spôsobujú problémy a postupne ich vynechávať.

Keďže aj psychické problémy pravdepodobne vo veľkej miere prispievajú k vzniku syndrómu dráždivého čreva, je starostlivosť o našu dušu dôležitou súčasťou terapie. Je veľmi dôležité odpočívať, pokiaľ je to možné, vyhýbať sa stresovým situáciám a v prípade závažnejších problémov sa nehanbiť vyhľadať psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Body,Positive,Plus-size,Plump,Woman,Athlete,Jogging,Running,In,Fitness

Ako si poradiť so zápchou súvisiacou s dráždivým črevom?

Úľavu môžu priniesť látky s laxatívnym účinkom. Jedným z nich je napríklad Titanlax, kombinácia troch  účinných látok. Je vhodný na liečbu bežnej zápchy, aj tej, ktorá sa spája s dráždivým črevom. Vrecko, ktorý si rozpustíte vo vode, obsahuje okrem iného aj makrogol, ktorý sa viaže s vodou prítomnou v čreve, čím zväčšuje objem stolice, ktorá je potom mäkšia a ľahšie sa vytláča. Obsahuje aj psyllium, látku, ktorú na problémy s trávením používa tradičná indická medicína už 2000 rokov. Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá podporuje reguláciu črevných funkcií a peristaltiku (pohyby) čriev. A tretia zložka, simetikon, pomáha pri plynatosti, ktorá zápchu sprevádza.

Smiling,Attractive,Young,Redhead,Pharmacist,Handing,Over,Prescribed,Medicines,To

Vyskúšajte Titanlax

Trojitý účinok v jednom balení

  • Rýchlo a šetrne lieči akútnu aj chronickú zápchu.
  • Zmäkčuje stolicu a zároveň znižuje plynatosť.
  • Podporuje pravidelnú črevnú peristaltiku a napomáha vyprázdneniu.
  • Vhodný je aj na liečbu zápchy súvisiacej so syndrómom dráždivého čreva.
https://titanlax.sk/wp-content/uploads/2022/10/titanlax_krabicka.png

Objednajte teraz a zatočte so zápchou.