Čo platí na zápchu? Vláknina, pohyb a preháňadlá

Hoci zápcha nebýva príliš často témou bežných rozhovorov, je to problém, ktorý sa týka mnohých z nás. Podľa rôznych odhadov ňou trpí asi 30 % dospelej populácie, no toto číslo môže byť vzhľadom na citlivosť témy ešte omnoho vyššie. Každý, koho niekedy postihla, vie, aká nepríjemná môže byť. V časti Odporúčania pri zápche sme sa venovali základným odporúčaniam, ktoré zaberajú proti zápche. Teraz sa jej pozrieme na zúbky trochu podrobnejšie. Trochu bližšie si predstavíme preháňadlá, ktoré prinášajú rýchlu a účinnú úľavu.

Zápcha je do značnej miery civilizačná choroba. Najčastejšie sa spája s nezdravým životným štýlom, nedostatkom tekutín a pohybu. Svoju úlohu zohrávajú aj psychologické faktory ako stres a hanblivosť. Niektorých z nás prepadá pri cestovaní, keď máme problém vyprázdniť sa v neznámom prostredí. Deti na začiatku školskej dochádzky musia zmeniť svoje vyprázdňovacie návyky a prispôsobiť ich školským prestávkam.

Man,Sitting,On,The,Toilet,With,Toilet,Paper,And,Suffering

Prečo je vláknina dôležitá

Pre zdravé fungovanie čriev je dôležitý dostatočný príjem vlákniny. Tá vplýva nielen na naše vylučovanie, ale má pozitívne účinky aj mnoho ďalších procesov v našom tele. Dlhodobo pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych a niektorých nádorových ochorení, ako aj cukrovky a obezity. Podľa odporúčaní Spoločnosti pre výživu by sme mali skonzumovať  30 g vlákniny denne, no priemerný Slovák prijme denne v potrave asi len polovicu. Vyšší príjem vlákniny (nad 50 g) nám neublíži, ale môže spôsobiť nadúvanie alebo hnačku.

Kde nájdeme vlákninu?

Vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná sa nachádza prevažne v zelenine a ovocí, nerozpustná v obilninách (otruby), semienkach, strukovinách a orechoch. Odborníci odporúčajú práve rozpustnú vlákninu, napr. psyllium zo semien skorocelu indického, ktorá vytvára gél na povrchu stolice a napomáha vyprázdňovaniu.

psyllium

Vyskúšajte masáž brucha

Z ďalších odporúčaní môžeme uviesť ešte pravidelnosť v stravovaní. Jesť by sme mali 3x až 5x denne, pričom dôležité je nevynechávať raňajky. Odborníci radia aj vypiť ráno nalačno pohár vody. Práve voda a dostatok tekutín totiž pôsobia preventívne proti zápche. Môžete vyskúšať napríklad aj masáž brucha: krúživými pohybmi sprava doľava od pupka smerom k podbrušku.

Flatulence,Young,Asian,Woman,,Girl,Hand,In,Stomach,Ache,,Suffer

Nezabudnite do cestovnej lekárničky zabaliť preháňadlo

Zápcha na cestách dokáže pokaziť dovolenku. Ak sa chcete prípadnému nepríjemnému zážitku vyhnúť, nezabudnite si do lekárničky pribaliť vhodné preháňadlo. To oceníte v prípade akútnej zápchy.

A aké preháňadlo vybrať?

Preháňadlá sú dostupné vo forme gélov, roztokov, tabliet alebo čapíkov. Často sú voľne predajné v lekárňach a líšia sa mechanizmom účinku.  Osmotické preháňadlá na seba naviažu vodu a tak zväčšujú objem stolice. Objemové preháňadlá (obsahujú rozpustnú vlákninu) v čreve nabobtnajú a zmäkčujú stolicu. Kontaktné preháňadlá posilňujú činnosť čriev. Používajú sa menej a často sú na predpis.
Titanlax obsahuje psyllium, rozpustnú vlákninu podporujúcu reguláciu čriev, a makrogol (zväčšuje objem stolice) pre ľahké vyprázdňovanie. A vďaka tretej látke, simetikonu, sa zbavíme aj plynatosti, ktorá zápchu sprevádza. Pri použití objemových preháňadiel sa odporúča  vypiť dostatok vody – u dospelých by to mali byť aspoň dva litre denne.

co-nesmi-chybet-v-cestovatelske-lekarnicce

Vyskúšajte Titanlax

Trojitý účinok v jednom balení

  • Rýchlo a šetrne lieči akútnu aj chronickú zápchu.
  • Zmäkčuje stolicu a zároveň znižuje plynatosť.
  • Podporuje pravidelnú črevnú peristaltiku a napomáha vyprázdneniu.
  • Vhodný je aj na liečbu zápchy súvisiacej so syndrómom dráždivého čreva.
https://titanlax.sk/wp-content/uploads/2022/10/titanlax_krabicka.png

Objednajte teraz a zatočte so zápchou.